“שָׁמוֹר אֶת-יוֹם הַשַּׁבָּת, לְקַדְּשׁוֹ, כַּאֲשֶׁר צִוְּךָ, ה’ אֱלֹקיך” (דברים ה:יא)

מספרים על חסיד שנפל על זמנים קשים עד כדי כך שהוא הרגיש שצריך לפתוח את החנות שלו בשבת כדי שיהיו ללקוחותיו יותר שעות לקנות ממנו, אבל כמו כל חסיד אמיתי, הוא הלך לרבי שלו כדי לקבל ברכה להצלחת התוכנית העסקית החדשה שלו. הרבי שמע את סיפורו, ובעוד שהחסיד לא הזכיר שהוא נכנע לפיתוי לפתוח את החנות בשבת, הרבי הבין את זה בעצמו. ובלי לחשוף את הבנתו, הציע הרבי רעיון אחר כדי לעודד את העסק של החסיד: הוא הציע להיות שותף שלו. ומכיוון שכולם יודעים כי לרבי יש את הברכות של ה’, כך גם העסק הזה יהיה מבורך עם הצלחה. הרבי הציע לקבל חלק של 15% מהעסק וכן 15% מההכנסות. החסיד הסכים ברצון וחוזה נכתב ונחתם.

מיד עם חתימתו אמר הרבי “יום אחד שווה ל -15% מהשבוע; מכיוון ש -15% מהעסק הוא שלי, א”כ יום אחד בשבוע שייך לי. אני בוחר בשבת, ואני דורש כי החנות תהיה סגורה בשבת. אני גם רוצה לקבל את הרווח עבור העסק של היום שלי “(כלומר השכר של שמירת השבת יהיה שייך לרבי ושאר הרווחים יהיו של החסיד). בלית ברירה, שכן החסיד כבר חתם על ההסכם, העסקה נסגרה. בתוך זמן קצר מאוד, העסק התחיל לשגשג והחסיד הפך לעשיר – בדיוק כפי שהרבי צפה, ולרבי היתה זכות גדולה.

אחת מ”עשרת הדברות” המוזכרת בפרשת השבוע היא מצוות שמירת שבת. בדרך כלל אין נסיונות כאלו בחיים העסקיים שלנו, ובוודאי לא כפי שהיה לפני מאה שנה באמריקה. עם זאת, האתגרים נשארים.

מסופרת בדיחה על ראובן שהחליט ביום שישי אחר הצהריים למכור את מכוניתו. בעודו הולך לביתו מבית הכנסת ביום שישי בערב עם ידידו מוישה, הוא הזכיר לו “נישט שבת גערעדט (לא מדברים על זה בשבת, אבל) אני מוכר את המכונית שלי. אתה מכיר מישהו שמעוניין לקנות אותה? “אוזניו של מוישה הזדקפו כששמע זאת, והוא השיב: “איזה מזל! אני עצמי מחפש לקנות מכונית נישט שבת גערעדט. נישט שבת גערעדט כמה אתה רוצה בשביל המכונית? ” ראובן חשב לרגע ואמר, “נישט שבת גערעדט, בשביל מכונית נהדרת שכזאת, לא יכול לרדת לפחות מעשרת אלפים.” זה היה קצת יקר בשביל מוישה, שהשיב “נישט שבת גערעדט אני אחשוב על זה.” בשבת בבוקר, מוישה ניגש לראובן לאחר תפילת שחרית “נישט שבת גערעדט אתה יכול לרדת במחיר?”, וראובן השיב לו “נישט שבת גערעדט כבר מכרתי את המכונית! ”

פעמים רבות, יש לנו אתגר שלא לחשוב על ענייני חול בשבת. גם זהו אתגר בשמירת שבת, כפי שאומרים חז”ל שבשבת צריך להיות ‘כאילו כל מלאכתך עשוייה’. אם אנחנו מקבלים את ה’ כשותף עסקי בעסקים שלנו, כלומר לא לחשוב על העסק שלנו בשבת, אנחנו יכולים לזכות לברכות מיוחדות. כפי שאנו יודעים ואומרים “לקראת שבת לכו ונלכה, כי היא מקור הברכה.”