האם פעם קרה לך שאתה רוצה לעשות מצווה, וכל מיני הפרעות מונעות אותך מלקיים אותה? ואתה תוהה לעצמך “למה ה’ עושה את זה כל כך קשה – אני רק מנסה לעשות מצווה!” או אולי אתה חושב שזה היצר הרע שמשתדל לעצור אותך מלעשות את המצווה.

החתם סופר מציע אפשרות שלישית: אנו נוטים לשכוח שביהדות, ההצלחה אינה נמדדת על ידי השלמת המשימה אלא על ידי מסירותינו ומעורבותינו בקיומה. לכן, כאשר אנו רוצים לקיים מצוות, ה’ לפעמים עושה לנו טובה ומכניס הפרעות, שמטרידות ומפריעות בדרכנו, על מנת שזה ייקח יותר זמן או כדי לעשות את זה יותר קשה. הוא מזכיר כי לקח לאברהם 3 ימים רק כדי למצוא הר המוריה! אבל, יש יוצא מן הכלל הזה, שבו ה’ ייתן את המצווה לצדיק בקלות. זאת במקרה, שכל ההפרעות האלה יביאו לידי ביטול תורה. בגלל שלימוד התורה הוא המצווה הכי גדולה וחשובה, יותר משאר המצוות, ה’ יאפשר את המצווה להיעשות במהירות על מנת שהאדם יוכל לחזור ללימוד התורה שלו.

יצחק תהה איך זה שיעקב, (במסווה של עשיו) הכין את האוכל כל כך מהר. למה ה’ לא גרם לו לעבוד עבור המצווה? זה מה יצחק הסביר: “הקול קול יעקב, והידיים ידי עשיו” חז”ל מסבירים לנו, כי כאשר יהודי לומד תורה בבית המדרש אין צורך להשתמש בידיים של עשיו – כלומר המעורבות והמאמץ הנוספת בקיום המצוות.

אם אתה מרגיש סחוט כאשר אתה מנסה לבצע דברים שאתה רואה כמו מצוות, נראה כי החתם סופר היה ממליץ לך להוסיף לעצמך סדר נוסף של לימוד תורה בבית המדרש. ואז הימים שלך יהיו הרבה יותר מלאים, כי את הזמן שהיית משקיע בעשיית המצוות, אתה משקיע מעתה ללימוד התורה, ולכן את המצווה תקיים במהירות ובקלות.